FAQ

FAQ 1

Nie. Dlaczego: Osoba, która jest pierwszy raz na treningu, wymaga poświecenia większej ilości czasu instruktora i jego asystentów. Więc byłoby to nie fair w stosunku do osób, które wniosły opłatę za ten sam trening. Treningi grupy początkujące są otwarte i każdy może przyjść je obejrzeć (choć nie jest to zbyt emocjonujące dla obserwatora ze względu na dużą ilość powtórzeń). Można również opłacić jeden trening na próbę. Aby zobaczyć jak wygląda trening Katori zapraszamy do naszej galerii zdjęć i filmów.
Zapraszamy kobiety i mężczyzn. Osoby, które nie ukończyły 16 roku życia, odbywają bezpłatny trening kwalifikacyjny, który decyduje o możliwości udziału w zajęciach. Osoby niepełnoletnie muszą mieć pisemną zgodę opiekunów prawnych na udział w zajęciach. Nie ma natomiast górnego limitu wieku.
Zapisy odbywają się przez cały rok. Program jest indywidualnie dopasowywany do każdej nowej osoby. Do treningi można dołączyć się w dowolnym dniu miesiąca. Naukę Katori Shinto Ryu (dalej: Katori) rozpoczyna się od technik miecza.
Pierwszy karnet obejmuje 30 dni kalendarzowych. Przykład: przychodzę 15.09 - opłacam karnet x2 w tygodniu. Treningi mam wówczas opłacone do 14.10. Później dopłacam pozostałe 50% za październik. Od listopada płacę za miesiące kalendarzowe. Aktualne opłaty znajdziesz tutaj.
Na początku nie, ponieważ w dojo zawsze są zapasowe bokkeny. Z czasem powinieneś/aś zaopatrzyć się we własny bokken. Tradycyjnie w Katori używa się prostych bokkenów bez tsuby (garda) i saji (pochwa miecza). W naszym Dojo można kupić bokkeny i inny potrzebny sprzęt do treningów Katori.
Nie używamy czarnych bokkenów oraz takich, które są sztucznie utwardzane lub wytworzone z tworzyw sztucznych (Heavy Student, Student Master, Cold Steel Bokken, itp.). Bokkeny malowane na czarno w trakcie ćwiczeń brudzą inne, a utwardzane mogą uszkodzić inne drewniane bokkeny. Ponadto bokkeny utwardzane znacznie obciążają nadgarstki podczas intensywnego treningu. Zobacz dostępne bokkeny w naszym sklepie.
Na początku wystarczy zwykły strój sportowy. Jeśli masz kimono z treningów innej sztuki walki, możesz je ubrać. Docelowy strój w Katori to: granatowe keikogi (bluza), granatowa hakama (szerokie spodnie) i obi (pas). Ćwiczymy boso.
Tak, każde dojo ustala własne opłaty (patrz: opłaty).
Oprócz opłaty trzeba wypełnić formularz zgłoszeniowy i podpisać regulamin treningów. Dokumenty są dostępne u prowadzących. Zapraszamy na 15 min przed treningiem aby je wypełnić.
Od miecza, gdyż jest on bronią referencyjną. Konieczne jest opanowanie podstawowych technik miecza przed przejściem do nauki posługiwania się kolejną bronią (kolejno: bo, naginata, dwa miecze, krótki miecz, yari).
Tak, mimo że nie używamy żadnych ochraniaczy ani piankowych mieczy to treningi są bardzo bezpieczne. Katori Shinto ryu jest bezpieczniejsze od większości sztuk i sportów walki wręcz. Kontuzje i siniaki są rzadkością, między innymi dlatego Katori praktykuje wiele dziewczyn i kobiet - około 45% sekcji krakowskiej stanowią kobiety :)
Tak, mistrzowie Katori żyją i praktykują bardzo długo (Sugino Yoshio dożył 94 lat nie przerywając treningu do końca swoich dni, Goro Hatakeyama 81 lat, Risuke Otake obecnie 86 lat, Yukihiro Sugino obecnie 75 lat). Zachowują kondycję fizyczną i psychiczną do końca, nie przerywając swojej praktyki Katori Shinto ryu.
To zależy - trening obciąża kolana tak jak chodzenie i bieganie, więc jeśli ma się z tym problemy lepiej odłożyć praktykę sztuk walki na później. Osoby z mniej poważnymi problemami mogą ćwiczyć bez przeszkód, trening będzie do nich dostosowany - nie będą robić technik, które wymagają klękania.
Yes of course! Especially if you know English or Japanese.